Hoppa till sidans innehåll

Back-yard Ultra - Happeningpass

2018-05-29 22:16
Den tionde juni är det åter dags för ett happeningpass i klubbens regi. Klubben med träningsansvariga Caroline Turkowitch och Jessica Kinnander i spetsen bjuder in till back-yard ultra. Våga utmana dig själv tillsammans i gott sällskap.
  • Uppdaterad: 2018-05-29 22:17

Datum: 10 juni
Plats: OK-stugan
Tid: 09.00

Observera att du inte behöver vara medlem. Utan träningsformen är öppen för alla.

Vill du pröva att testa gränserna och nå distanser du aldrig trodde var möjligt? Kanske vill du nå halvmara-, marathon- eller ultradistanser?. Då har du här en ypperlig chans. Ta med dig vänner och bekanta och utmana dig själv.

Back-yard Ultra går ut på att deltagarna springer en utmätt sträcka på 6706 meter, vilket ska klaras på under en timma för att få fortsätta på nästföljande omgång. Exempelvis efter sju omgångs så är maratondistansen genomförd.

I glasrikets regi körs tolv omgångar på lättsprungna slingor runtomkring svartbäcksmåla. Du får vara med så länge du hinner och/eller vill vara med. Det är ingen tävling utan en annorlunda och utmanade träningsform. Under dagen kommer det bjudas på förtäring till deltagarna.

Vi ser gärna att du anmäler dig via klubbens facebooksida. Har du inte denna möjlighet är du ändå varmt välkommen.

Varmt välkomna!

Skribent: Johan Lennartsson
Epost: This is a mailto link

 

 

Träna med oss.

Följande dagar tränar vi löpning gemensamt:
Onsdagar: 18.30
Söndagar: 10.00 (Vintersäsongen)
18.00 (Sommarsäsongen)

Samling vid Nybro OK’s stuga i Svartbäcksmåla.

Kom och prova på utan krav på medlemsskap.

Våra bankuppgifter:

PG. 496 83 47-7
Swish 1236449052

 

Bli medlem

 

facebook

 

Stöd oss via ditt spelkort.

 

Prenumerera på nyhetsbrev

* obligatoriskt fält

Postadress:
Glasrikets RC Nybro
Östgötagatan 27
38221 Nybro

Kontakt:
Tel: +46733881111
E-post: This is a mailto link

Se all info